1- KIZILAY HANGİ TARİHTE KURULMUŞTUR? 2-2- KIZILAYIN GÖREVLERİ N

1- KIZILAY HANGİ TARİHTE KURULMUŞTUR?

 

1-Kızılay eski adı Hilal-i Ahmer (Arapça: الهلال الاحمر) olan 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla kurulan Kızılay,

1877'de "Osmanlı Hilal-i Ahmer"
1923'de "Türkiye Hilaliahmer Cemiyeti",
1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve
1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır.

 

 

2- KIZILAYIN GÖREVLERİ NELERDİR?

 

2- Kızılay'ın Görevleri Ve Çalışmaları

 

1. Doğa olaylarında zarar görenlere çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Bunun için önceden bu maddeleri depo eder.

2. Yoksul, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.

3. Sağlık merkezleri kurar. Kurduğu kan bankası ile halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder, gereksinme duyanlara bu kanları verir.

4. Hemşire yetiştirmek için okullar açar.

5. Savaşta geçici sağlık merkezleri kurar.

6. Gezici hastaneler kurar.

 

3- KIZILAY DENİNCE AKLA NE GELİR?

 

3- Kızılay bir yardım kurumudur. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir. Barış içinde bir arada yaşamamızı sağlar. İnsanlar arasında birlik ve beraberlik duygularını geliştirir.Kızılay bu duygularımıza ışık tutan bir yardım kuruluşudur..

 

4- KIZILAY TOPLUM İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

4-Mutluluklar da üzüntüler de insanlar içindir. Bireysel sıkıntıların dışında, bir de toplumun bütününü üzen felâketler vardır ki, bunlar deprem, sel, yangın, kuraklık, savaş, salgın hastalıklar gibi felâketlerdir. Bütün toplumu yaralayan bu yıkımlar aniden meydana gelir ve insanlar neye uğradıklarını şaşırırlar. Hazırlıksız yakalandıkları için evsiz, barksız, yiyeceksiz, giyeceksiz kalırlar. Yaralılar, sakatlar, yaşlılar ve çocuklar perişan olurlar.
İşte bu toplumsal yaraları sarmak ve kötü günde ihtiyaç sahiplerine el uzatmak için kurulmuş bir yardım kuruluşu vardır. Türkiye Kızılay Derneği nin insanlık hizmeti, hem yurdumuzdaki hem de yurt dışındaki felâkete uğrayan insanlara ulaşır. Doktor, hemşire, ilâç, çadır, yiyecek ve giyecek yardımları gönderir. Irk, dil, dil ayrımı yapmaz.
Yardımsever insanların destekleriyle ayakta duran Kızılay' a hepimiz elimizden geldiğince maddî, manevî destek olmalıyız.
Unutmamalıyız ki, Kızılay' a bir gün bizim de ihtiyacımız olabilir...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !